Ako dosad nismo uzeli srcu pozive zime da se odmorimo i skupimo snagu za prolijeće, ovo je poslijednji trenutak. U razdoblju smo obilježavanja pola puta između zimskog solsticija i proljetnog ekvinocija (Imbolc). Zadnji je trenutak za stisnuti se uz toplu peć i zavući se pod topli pokrivač jer prolijeće već kuca na vrata.
U današnjem i ovdašnjem svijetu prilično smo zaštićeni od hladnoće i gladi, ali nekad je veljača bila najokrutniji mjesec. Jesenske zalihe hrane lagano su se trošile, a prvi plodovi prolijeća bili su još daleko. Oni koji nisu uspjeli spremiti dovoljno zaliha i nisu se štedili mirujući kroz zimu često su bili gladni i iscrpljeni. I bez gladi, tmina i hladnoća zime može nas iscrpiti ako, unatoč potrebi za odmorom, pokušavamo održavati uobičajen dnevni ritam, jedemo ne-sezonsku hranu koja hladi organizam i općenito živimo u brzini, bez usporavanja za predah.
Iscrpljenost često prvo osjetimo na mokraćnom mjehuru i kao bol u donjim leđima, otprilike na mjestu gdje su se smjestili bubrezi. U tradicionalnoj kineskoj medicini bubreg je vrlo poštovan organ. Smatra se glavnim skladištem bazične životne energije koju smo stekli rođenjem. Mogli bismo to modernije nazvati tjelesnom konstitucijom – netko je “slabije konstitucije”, pa se lakše iscrpi, a netko je “izdržljiv” i može dugo se ne brinuti o sebi bez većih posljedica. No, i tu imamo paradoks: upravo ljudi jače konstitucije često pobolijevaju. Navikli na izdržljivost tijela, bez ograničenja ga koriste i izlažu iscrpljujućim aktivnostima, slabo se hraneći i malo odmarajući, pa vremenom istroše rezerve energije. Po ulasku u srednju životnu dob začuđeno otkriju da im organizam i nije u tako dobrom stanju. Bazična energija nije namijenjena za svakodnevno trošenje, već je rezerva za ekstremne slučajeve. To je ono što nam daje snagu u pravoj krizi i tu spadaju sve one priče o majkama koje su sa svoje djece dignule automobile ili o utopljenicima koji su nevjerojatno dugo preživjeli plutajući bez hrane i vode.
Izvan takvih ekstrema, u sasvim svakodnevnim situacijama trebali bismo koristiti energiju proizvedenu tog dana: iz hrane, disanja i sna. Zato će vas gotovo svaki doktor ili terapeut upitati kako spavate, kako se hranite i po potrebi vam savjetovati promjene. Ako je jedan od tih izvora manjkav, svakodnevno pomalo trošimo i bazične zalihe energije, pa dugoročno slabimo, pada nam imunitet i u trenutku kada se moramo obraniti od neke bolesti – zakažemo. Gripa koja se javlja u ovo doba godine dobrodošao je podsjetnik – ako nas uhvati vjerojatno smo iscrpljeni i dobro će nam doći par dana pijuckanja čajeva i odmaranja na koje će nas natjerati.
Kako starimo element vode nam slabi. Gubimo vodu – počinjemo se “isušivati” – kosti nam postaju krhkije, kosa lomljivija, koža gubi elastičnost i postaje slična tankom papiru. Zalihe s kojma smo došli na ovaj svijet troše se i dulje vrijeme potrebno nam je za oporavak nakon lumpanja, a ako se ne pazimo lakše se razbolimo. To se ne može u potpunosti spriječiti jer naše tijelo ima rok trajanja, ali može se usporiti dobrim navikama: kvalitetnom prehranom, redovitim snom i pravilnim disanjem. Tradicionalna kineska medicina bubrege smatra svojevrsnim akumulatorima tijela, oni su pokretači i zaliha energije za cijelo tijelo. Kako bi bili na vrhuncu zdravlja, paše im toplina i hidratacija. Hidratacija nam zimi teže pada. Manje se znojimo i uglavnom nam nije vruče, pa nemam prirodni poticaj da pijuckamo ogromne količine vode kao ljeti. No suhi zrak (pre)grijanih prostora i manje svježeg povrća i voća (koje sada i sadrži manje vode), može značiti premalen unos tekućine. Srećom možemo se povesti za tradicijom naših starih i ispijati čajeve. Puno čajeva. Kako bi se sjetili dovoljno piti, najbolje je odmah ujutro skuhati čajnik mirisne tekućine i držati ga na vidljivom mjestu.
Vjerojatno si katkad vidjela djeda ili baku koji su se omotali “oko bubrega” dekicom ili maramom. Oni centar svog tijela održavaju toplim i štede energiju. Ako se osjećatš iscrpljeno, imaš osjećaj “kao da ćete se razboljeti” ili te neobjašnjivo boli donji dio leđa nije loša ideja da ih oponašaš. Ako si mnogo vani, (pogotovo ako zimi voziš bicikl), izvrsne su tanke vunene “tube” koji se nose ispod odjeće i čuvaju donji dio leđa. U svakom slučaju, poslušaj baku i utoplite bubrege: spremite hlače niskog struka za ljeto ili nabavi tople potkošulje.
Osim toplih dekica i marama tijelo možemo zagrijati i sezonskim jelima. To je tipična tradicionalna zimska hrana za ovo podneblje: dugo kuhana ili pečena jela, uz soljenu, fermentiranu i sušenu hranu. Guste juhe, cjelovite žitarice (posebno heljda), prženi oraščići, začinjen čaj, korjenasto povrće i male količine visokoproteinskih namirnica poput suhog ili kuhanog mesa, ribe, grahorica (crni grah kornjača i crveni azuki) ili dimljenog tofua i tempeha, ako ne jedemo meso.
U hladna jutra začinjen čaj ugodno grije:
U litru vode koja ključa narežemo svježi đumbir (po ukusu, ali počnite s komadićem veličine palca) i ubacimo štapić cimeta. Pustimo da se krčka desetak minuta, zatim procijedimo, dodamo limun narezan na kriške i po želji zasladimo medom ili sladom.
Jači doručak držati će energiju na razini:
Pečena jaja uz malo suhog mesa ili na ulju poprženi dimljeni tofu, smješteni na kriški teškog kruha, uz svježi matovilac. Palačinke od heljde ili pašteta od graha također su dobri izbori.
Heljda je, pomalo zaboravljena, kraljica zime:
Za ručak, heljdinu kašu skuhaj u slanoj vodi i procijedi. Na malo ulja poprži sitno nasjeckani luk, pa dodaj heljdu, sitno naribanu jabuku, majčinu dušicu i papar. Propirjamo miješajući da se okusi stope i gotovo. Kaši priloži kiseli kupus kao salatu (properi ga ako je preslan i pospi nasjeckanim orasima) i neku visokoproteinsku namirnicu poput zapečenog graha, pečene ribe ili tempeha.
Dan može završiti zdjelicom juhe. Zimske juhe kuhaju se dugo, na slaboj vatri, s ciljem izvlačenja što više hranjivih tvari u tekućinu. Dvije jednostavne verzije, ovisno o prehrambenim navikama. Obje su blagodat su za probavni sustav i iscrpljeno tijelo.:
Juha od kostiju
U lonac poslažemo razno korjenasto povrće (čitavo ili narezano na veće komade), luk i češnjak (samo prerezati), lovorov list i papar u zrnu. Na povrće stavimo kosti, pa zalijemo vodom dok sve ne prekrije. Kad zakuha dodamo sol i ostavimo da krčka na laganoj vatri (riblje i pileće kosti 2-3 sata, ostale dulje, i do 6 sati). Na kraju juhu procijedimo, po želji povrće narežemo i vratimo, pa opet zakuhamo, dodamo svježi nasjeckani peršin i po želji noklice, rezance ili rižu.
Miso juha
U lonac naslažemo gore spomenuto povrće i začine, dodamo žlicu- dvije ulja, (zbog vitamina topivih u masnoći), zalijemo vodom da sve prekrije i nakon što prokuha, kuhamo oko sat vremena na laganoj vatri. Procijedimo, povrće po želji narežemo i vratimo, pa opet zakuhamo i dodamo svježe nasjeckani peršin i na kockice narezan svježi tofu. Zdjelicu juhe izdvojimo i u njoj razmutimo žlicu- dvije misa, pa vratimo u juhu, promiješamo i poslužimo.
Navečer će prijati šalica čaja od gospine trave. Njegova topla boja puna je energije Sunca koja vraća optimizam i sjetlost u mračne zimske dane. Ovaj čaj umirujuće djeluje na živčani sustav i balansira razine serotonina, pa olakšava zimsku depru i pomaže nam odspavati dubok zimski san svake večeri. Dakle i u slučaju da se osjećaš potonulo i da te muče strahovi spomenuti u prethodnom tekstu, ovo je čaj za tebe. Dok pijuckaš čaj možeš se namazati kantarionovim uljem s eteričnim uljem slatke naranče (dvadeset kapi eteričnog ulja na sto mililitara biljnog ulja). Kantarionovo ulje dubinski obnavlja kožu i sad je idealno vrijeme za njega, (jer ju čini osjetljivom na sunčeve zrake kojima se zimi manje izlažemo). Slatka naranča djeluje antidepresivno – doslovno zasladi život svojim mirisom i lijepo prekriva specifičan miris kantariona. Priušti si ovaj tretman prije spavanja, zajedno s šalicom čaja gospine trave i spavati ćeš kao beba ili možda kao zimski medvjed.
Bilo bi uistinu idealno kada bismo se mogli, kao nekad, prilagoditi zimi i mračnim jutrima spavati dulje, no većina nas ima poslove na kojima moramo biti u isto vrijeme i zimi i ljeti. Pomicanje sata pokušava umanjiti taj problem, ali krade nam poslijepodneva, pa smo kod kuće kad je već mrak. Snađi se i nadoknadi manjak sna popodnevnim prilijeganjem nakon posla. Popodnevni san trebao bi biti kratak: 10-20 min, kako ne bismo ušli u dubok san i nakon buđenja se osjećali polumrtvo do kraja dana. Taj kratki sanak dovoljan je da se malo osvježimo, ali ako u tako kratkom vrijemenu nešto odsanjate vjerojatno vam fali noćnog sna, (mozak ga pokušava nadoknaditi žureći u REM fazu). Ako imaš vremena odspavajte 90 minuta – odraditi ćeš cijeli ciklus spavanja (plitki, duboki, REM) i probuditi se odmorena.
Vrijeme koje provedemo u ležećem položaju možemo iskoristiti za još jedan tretman koji energizira bubrege, potičući cirkulaciju u donjem dijelu leđa i svim organima koji se tamo nalaze. Đumbiranje je jednostavan tretman koristan kod osjećaja iscrpljenosti, zimice, slabosti i bolova u donjem dijelu leđa. Svježi đumbir treba narezati ili naribati i preliti vručom vodom, (za razliku od čaja – ne kuhati!). U nastali ekstrakt umočimo ručnik, lagano iscijedimo, pričekamo da se ohladi dovoljno za položiti na kožu, (ali što toplije) i položimo ga na donji dio leđa. Prekrijemo ga suhim ručnikom i debljom dekom, te držimo dok se oblog ne ohladi. Možemo par puta ponoviti ako nam odgovara. Na litru vode stavljamo đumbira veličine palca. Toplina i eterično ulje đumbira potiču cirkulaciju krvi i ostalih tjelesnih tekućina u lumbalnom dijelu leđa i tamo smještenim organima, zagrijavajući organizam. Ne koristiti u temperaturi, kod akutnih upala, lokalnih tumora i sl. I naravno, pazi da se ne opečeš!
Sad je zgodan trenutak za otići zubaru na kontrolu ili im možeš posvetiti malo više vremena kod kuće. Sređeni zubi osnova su dobrog zdravlja jer infekcija zubnog mesa može kroz krv utjecati na cijelo tijelo. Jedan od pomalo neobičnih, ali zapravo vrlo jednostavnih i logičnih, načina za izvlačenje upale iz zubnog mesa jest “mućkanje ulja”. Najbolje je “mućkati” nakon buđenja jednu dobru žlicu hladno prešanog ulja (kokos je najukusniji, ali može i suncokret, maslinovo ulje…), u ustima kojih desetak minuta. Čini se dugo, ali za to vrijeme možeš se obući, istuširati, skuhati čaj ili učiniti neke druge jutarnje radnje, pa nećeš izgubiti ništa vremena. Nakon toga ulje ispljuni i dobro operi zube. Ulje se mućkanjem provlači između zuba, tamo gdje ni četkica ni konac ne mogu ući i čisti te prostore. Većina ulja djeluje antibakterijski, pa tako utječe na bakterijama uzrokovana upalna stanja u ustima. Većina ulja djeluje i protuupalno.
Ako imaš problema sa zubima, a ne koristiš zubni konac, najbolja preporuka jest da ga isprobate nakon što ste već oprali zube na uobičajen način. Nađete li na koncu ostatke hrane ili on poprimi neugodan miris, trebala bi ga redovito koristiti. On je koristan za većinu ljudi, više ili manje, ovisno o razmaku među zubima, ali ovaj test jasno će vam pokazati biste li ga obavezno trebali uvesti u svoju rutinu.
Zima je vrijeme za prikupljanje i čuvanje energije, no to ne znači da moramo potpuno mirovati. Bubrezima i mokraćnom mjehuru posebno pašu sve vrste pretklona, koji nježno istežu cijelu kralježnicu i stražnje lože, otpuštajući napetost u donjem dijelu leđa. Dobro će doći ujutro ako se budiš ukočena. Također su pogodne inverzije koje olakšavaju težinu u nogama i potiču cirkulaciju. Ne moraju biti akrobatske, povoljno će djelovati već i staviti noge uz zid par minuta prije spavanja.
Voda kao element najjače utječe na najdublje strukture u tijelu: kosti i zube. Svako kretanje uz cirkulaciju potiče i izgradnju kostiju u tijelu i smanjuje vjerojatnost osteoporoze (uz druge beneficije), pa je uvijek dobra ideja uvesti ga u svoj život. Kao što se voda bez napora kreće nizbrdo, tako i mi možemo naći način da neku aktivnost izvršimo sa što manjim utroškom energije, (pa se tako zimi volimo kretati nizbrdo sanjkajući se i skijajući). Kako bismo se oduprli zimskoj ukočenosti idealne su vježbe pune mekanih, fluidnih pokreta. Yoga u pokretu poput vinyase, tai chi i razne vrste plesa dobri su primjeri. Sjeti se da je sad trenutak za iskreno priznavanje najdubljih želja, pa ako je ono što vas privlači ples na šipki ili svili, trbušni ples ili nešto treće, pobjedi svoje najdublje strahove i probaj. Živiš li u većem gradu na raspolaganju ti je sigurno više mjesta koja nude neke od ovih aktivnosti, a prvi sat je uglavnom besplatan – možeš ih sve isprobati i naći neku koja ti odgovara. Ako si dalje od civilizacije, ništa te ne spriječava da se doma rasplešeš uz radio ili “Youtube” dok nitko ne gleda.
Zima je doba vode i pravo vrijeme za poniranje duboko u sebe kako bi se bolje upoznali… priznali si što uistinu želimo. Također je vrijeme za duboki odmor i nježnost prema vlastitom tijelu, strpljenje i obnovu. No ona krije i mala slatka veselja poput mirisnih čajeva i plesanja u toplom dok vani vije hladan vjetar. Iskoristimo mudro ove preostale hladne dane i spremni dočekajmo prolijeće i uzlet energije koji nam slijedi.